Çağlar Atmaca

HANGİ PARTİDEN ADAYIM?

            Kırıkkale’nin gerçek sorunlarını dile getirmek adına bir yazı yazdım. Yazının daha da dikkat çekmesi adına “Milletvekili Adayıyım” başlığını kullandım. Aslında yazımda ben milletvekili olsam neler yapardım onu yazdım. Ben haddimi bilirim, partili partisiz bu kadar büyüğüm ve gerçekten bu işi çok iyi yapacak abilerimiz varken, bizim Milletvekili Adayı olmamız söz konusu olmaz. Elbet bir gün gelecek, kazanırız yada kaybederiz bir yerlere aday olacağız. Öyle yada böyle bu siyasetin içerisine girmişiz, kaçışımız yok. Ancak bunun için çok zaman geçmesi gerekiyor.

            Yazı beklediğimden çok karşılık buldu. Parmak bastığım Kırıkkale sorunları herkesçe doğru bulundu. Halkta çok ciddi bir karşılığımın olduğunu da görmüş oldum. Aslında bu kadar taraftarım yoktur ancak yakın zamanda bir hususta hakkımın yenilmesi, sanırım insanların gözünde beni mazlum yaptı veya insanlar beni görmek istedikleri yerde görmedikleri için üzülüyorlar.

            Okuma sorunumuz var. Sosyal medya hesabımdan hayırlı olsun yorumları, tebrik mesajları ve kutlama telefonları alınca çok şaşırdım. Evet, okuma problemimizi biliyordum ancak bu kadar olduğunu bilmiyordum. Bir yandan küçük bir gurur yaşarken bir yandan da kocaman bir üzüntü yaşadım. Şehrimizin bir ilçesinde Belediye Başkanlığı yapmış bir abimizin yorumu beni en çok şaşırtan oldu. Önce Aday Adayı olsaydın. Çok iddialısın diye yorum yaptı. İnşallah Belediye Başkanlığı döneminde okumadan yorum yapmamıştır yada imza atmamıştır demekten kendimi alamadım.

            En komik bulduğum yorum da Hangi Partiden adaysınız Sayın Vekilim yazandı. Çok içten yazmış, gerçekten inanmış. Evet, yazıyı okumamış ama beni çok sevdiği muhakkak. Belli ki benden beklentisi çok yüksek, var olsun! Allah ne muradı varsa versin. Aday Maday değilim ama şahsen bu soruyu görünce bende merak ettim! Hangi Partiden aday olurum?

            Şuan her ne kadar kadrolarında yer almasak da Ak Parti de siyaset yapıyorum. Ülkü Ocakları ve Alperen Ocakları terbiyesi almış ve bu ocaklarda yetişmiş bir kişiyim. Ancak çok çok uzun zaman sonra aday olacağım için o zamana hangi liderler kalır, hangi partiler var olur bilemem. Ancak aday oyacağım partinin özelliklerini biliyorum!

Benim aday oyacağım parti;

1: Milliyetçi olmalı. Ancak Muhsin Başkan’ın dediği gibi “İslam hassasiyeti olmayan Milliyetçiliğin içi boştur” düsturunda olmalı.

2: Gerçekçi olmalı. Türkiye için büyük hayaller kurmalı ve hedefler koymalı. Ancak bu hedeflerin tamamı gerçekçi ve güçlü bir temele dayanmalı.

3: Türklüğü Sevmeli. Irkçılık yada etnik milliyetçilik hiçbir zaman yapmamalı ama mensubu olduğumuz, gurur duyduğumuz Türklüğün kanını damarlarında taşımalı. Tarihini, kültürünü benimsemeli, başka milletlere karşı savunmalı.

4: Devletçi olmalı. Günümüzde Sayın Devlet Bahçeli’nin, zamanında Rahmetli Başbuğ Türkeş’in, geçtiğimiz zamanda Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun yaptığı gibi siyasi ikballerinden önce Devletini ve Milletini düşünmeli. Bir olmamız gerektiğinde tüm çekişme ve kavgaları bir kenara bırakıp tek yumruk olabilmeli.

5: Demokratik olmalı. Bil hassa aday belirlemede üyelerinin isteklerini göz ardı etmemeli. Gücüne güvenip nasıl olsa oyumuz düşmez mantığı ile hareket etmemeli. Halkın istediği isimlerle siyaset yapmalı.

6: Adil olmalı. Hele ki yaptığı atamalarda işi Peygamberimiz gibi ehline teslim etmeli. Yandaş, yancı gibi olaylara takılıp, yanlış isimleri, yanlış yerlere atamamalı. Kim hak ediyorsa, işi ona teslim etmeli.

7: Vefalı olmalı. Seçimlerde kim çok çalışmışsa hükümette, mecliste yer vermiyorsa bile parti kademelerinde ona görev vermeli. Çalışanın, mücadele edenin emeklerini boşa çıkarmamalı. Dayısı olanın değil, çalışanın bir yerlere geleceğini bilen partililer, daha çok çalışacak ve parti daha da başarılı olacaktır.

8: Halkçı olmalı. Halka rağmen siyaset olmaz. Demokrasinin temeli halktır. Halk bir şeyi istemiyorsa o olmamalıdır. Halk yanlış düşünüyorsa yaptım oldu yolu değil, halkı ikna etme yolu seçilmelidir.

9: Kadrosu temiz olmalı. Lider ve doktrin ne kadar iyi olursa olsun, parti kademeleri de o kadar temiz olmak zorundadır. Şayet kademeler kötü olursa, rüşvetçi olursa, adamın adamı olursa, hırs ve kibre kapılırsa güzel olan hiçbir şeyin hükmü kalmaz.

10: Taraf olmamalı. Seçimlerde başarılı olunur da iktidara gelinirse, kendi seçmenine iyi diğer seçmenlere kötü olmamalı. Millet meclisinde herkes sadece milletvekili olmalı. A Parti Milletvekili olmamalı.

Şimdilik aday olacağım partinin özellikleri bunlar. 2023 hedefine Recep Tayyip Erdoğan, Dr. Devlet Bahçeli ve Binali Yıldırım gibi güçlü özelliklere sahip, güzel insanlarla ulaşmak üzereyiz. 2053 hedefleri için bu 10 maddede saydığım özellikleri taşıyan bir parti olmalı diye düşünüyorum. 2053’te daha güçlü bir Türkiye için dünün FETÖcüsü, bugünün Ak Partilisi olan ve gücün yanında yer alan isimlerle değil, dünde bugünde devletinin ve milletinin yanında yer alan isimlerle siyaset yapılmalı. Siyaseti kendi ikbali için değil, memleketinin ikbali için yapan isimler, memleketlerini daha muasır seviyelere çıkartacaktır.


2018-02-13 08:29:06