Çağrı Atmaca

Nasıl Geçti?

Yılın ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy'deki gece kulübü Reina'ya düzenlenen saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti. Koca bir yıla böyle bir olayla başladı Türkiye!

Anayasa değişikliği referandumu kapsamında Türk bakanların katılacağı toplantıların iptal edilmesinin ardından Hollanda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının uçuş iznini iptal etmişti. Mart ayında dünya gündeminde de çok konuşulan bu diplomatik kriz Türkiye’de portakal bıçaklanarak protesto edilirken, dünya basınında da büyük ses getirmişti.

Nisan 2017’de Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile Evet-Hayır olarak ikiye bölmüştü. Referandumu evet cephesi %51’lik bir oy ile kazandı. Hayır cephesi ise %49’da kalabildi. Bu sonuç ile içerisinde başkanlık sistemini barındıran anayasa kabul edilmiş oldu.

Mayıs 2017’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD başkanı Trump ile beyaz saray’da görüştü. Dünya gündeminde büyük ses getiren görüşme ve görüşmenin olduğu gün Erdoğan’ın korumaları ile terör örgütü destekçisi grup arasında çıkan olay uzun süre manşetlerde yer almıştı.

Haziran 2017’de Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, sonra Yemen, Maldivler ve Libya’da Tobruk yönetimi doğalgaz zengini Katar ile tüm diplomatik ilişkileri askıya aldıklarını duyurmuştu. Türkiye Katar’ın yanında yer alarak askeri alanda yardım etmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’dan İstanbul’a 25 gün süren “adalet yürüyüşü”nün ardından Maltepe Meydanı’nda büyük bir miting gerçekleştirdi. Yürüdüğüne değdi mi bilemem ama bu yürüyüş Hindistan lideri Mahatma Gandhi’nin rekorunu da yerle bir etmişti.

Temmuz 2017’de 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha sağlam bir ekiple hazırlanmak isteyen Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda başbakan yardımcıları ve birçok bakan değişmişti. Yeri değişen 6 bakan ve 5 yeni bakanla 65. hükümet 2. defa revizyona uğradı.

 

Eylül 2017’de yenilenmeye hız veren Ak parti cephesi bir çok değişikliğe gitti il, ilçe başkanaları derken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası ülke gündemine bomba gibi düştü. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek, Ahmet Edip Uğur ve Recep Altepe’nin istifasını istemişti. Sancılı sürecin ardından Ankara’da Gökçek dönemi sona ererken diğer başkanlar da gözyaşları içinde istifa etmişlerdi.

Kuzey Irak Kürd yönetiminin lideri Barzani Yürek yemiş olmalı ki birçok ülkeyi karşısına alarak Kürdistan bağımsızlığı için referanduma gideceğini açıklamıştı. Referandumda bağımsızlık için ‘Evet’ oyu çıksa da Kürdistan bağımsızlığı tam bir çıkmazın içine girmişti. ABD’nin Türkiye’deki başkonsolosluk görevlisi tutuklanması olayını yediremeyen ABD Türkiye’den yapılan vize başvurularını askıya aldığını açıkladı buna karşılık Türkiye de ABD vizelerini askıya almıştı.

Meral Akşener DYP, MHP derken kendi yol haritasını çizerek kurucu genel başkan olarak İYİ Partisini kurdu.

Kılıçdaroğlu ve Tayyip Erdoğan restleşmesi sonucu ortaya çıkan Man Adası gerilimi, Reza zarrab davası yetmiyormuş gibi birde ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması dünya gündeminde büuük ses getirdi ve günlerce hareketli saatler yaşandı. BM ABD’nin bu kararını reddetti. Türkiye ABD arasında tansiyon yükseldi.

Aralık 2017’de Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı’nın Medine’deki kutsal emanetleri kurtarıp İstanbul’a getiren Fahreddin Paşa’ya hırsız demesiyle kriz başladı. Bu akıl yoksunu bakan neye istinaden böyle birşeyi gündeme getirmiş ve Türkiye’yi karşısına almıştır bilemem ama iki ülkeyi birbirne düşürmeye yetti.

2018’de bizleri hangi siyasi olaylar bekler bilemeyiz. Temennim o ki ülkem için vatanım için hayırlı ve güzel bir yıl olsun.


2018-01-01 08:37:20