Çağlar Atmaca

SPOR VE UYUŞTURUCU

Kırıkkale’de spor her geçen gün biraz daha gerilerken, madde bağımlılıklarının arttığını görüyoruz. Bir biri ile doğru orantılı olan bu artış, Kırıkkale’nin hatta Türkiye’nin geleceğini her geçen gün biraz daha etkiliyor!

Geçtiğimiz günlerde ASKF toplantısına katıldım. Şehrin spor adamları bir araya gelip Şehrin spor problemlerini masaya yatırdılar. 2. Amatör Kümeyi şampiyon tamamlayan Sulakyurt’un Belediye Başkanı İsmail Bildik’te katılımcılar arasındaydı.

Genelde bu tür programlarda Başkan uzun uzun konuşur, yaptıklarını yapacaklarını anlatır, katılımcıları büyülemeye çalışır. Katılımcıların sıkıldığını hiç fark etmez. Bu toplantı farklı oldu ASKF Başkanı Sırrı Zengin hoşgeldiniz dedikten sonra buyurun siz konuşun dedi. Bence davet edilip katılmayan bütün takımlar birçok şey kaybettiler.

Kulüp yöneticileri Sponsor, Forma gibi eksikliklerinin giderilmesi için çalışma isterken, Rakip takım yöneticilerinden forma sözü aldılar. Sulakyurt Belediye Başkanı İsmail Bildik alt kategorilerde takım kurdum ama stadım yok derken ASKF yönetimi ve diğer takım yöneticileri bu sorunun çözümü ve Sulakyurt’a saha yapımı için ortak hareket etme sözü verdiler. Ne kadar güzel değil mi? Kulüplerin sorunları ortak sorun olarak görülüyor ve ortak çözüm önerileri masaya yatırılıyor!

Bunların hepsi güzel ama yazıyı yazma sebebim bu değil. Toplantının bir diğer konusu “Uyuşturucu”! ASKF Başkanı Sırrı Zengin Uyuşturucu Kullanımının önüne geçmek için yeni bağımlıları engellemeliyiz, bunun için spor ve din en önemli etkenlerdir. Kırıkkale’de sporu ne kadar geliştirir, Müftülüğü ne kadar çok çalıştırırsak uyuşturucuya yeni kurbanları o kadar engelleriz dedi. Kırıkkale’de eski mahalle takımlarının olduğunu, bunların bir bir kapandığını ve sporun her geçen gün geriye gittiğini ifade etti. Kırıkkale’nin en derin spor adamlarından Battal Sarıca tam bu noktada konuya girerek Kırıkkale’de U-12 ligi olmadığını ve bunun neticesinde alttan sporcu yetişmediğini söyledi. Buna ek olarak Elini taşın altına koyan spor adamlarının bir bir eksildiğini ve her eksilmede bir takımın yok olduğunu ifade etti. Toplantıya katılanlar U-12 takımı kurma sözü verirken ASKF yeni dönemde U-12 ligi kurmaya karar verdi.

Konu ne kadar derin değil mi?

Çok mu zor Kırıkkale’de yeni 20 takım kurmak. Çok mu zor bu takımlara U-12, U-15, U-16, U-17, U19 takımları kurmak. Spor İl Müdürlüğünün bile takımı olmayan bu şehirde, yeni bir akım başlatmak ne kadar zor? 20 takımın, 5 genç takımı 1 A takımı olacak toplam 6 tane takım olacak. 25’er tane sporcusu olsa bir takımın 150 futbolcusu olacak. Üstelik bunun 125 tanesi 12-19 yaş aralığında yani tam madde bağımlılığının başladığı yaşlarda olacak. 20 takım 150’şer kişiden şehrimize toplam 3000 yeni sporcu kazandıracak. Madde bağımlısı adayı 3.000 çocuk, madde bağımlısı adaylığından çıkıp yıldız bir futbolcu adayı olacak! Ne kadar ince bir çizgi değil mi?

Bakın inanmıyorsanız şuan alt yaş kategorilerinde futbol oynayan kardeşlerimizi biraz araştırın. Kaleci Görkem Emre Gedikaslan’ı, Fatih Atmaca’yı, Ahmet Bedir’i, Efe Demirel’i, Mert Aslan’ı biraz araştırın. Tüm sporcuları okullarından, arkadaşlarından sorun. Hepsinin hayali futbolcu olmak bunun için sigara, alkol, uyuşturucudan uzak durmaları gerektiğini biliyorlar. Bunun için düzenli beslenmeleri gerektiğini, sağlıklı yaşamak zorunda olduklarını biliyorlar. Hanginizin çocuğu, yeğeni, kardeşi yok! Hanginiz garanti verebilirsiniz onların bu çukura düşmeyeceğine. Allah korusun kimse emin olmasın bu illet kimlerin çocuklarına bulaşmadı ki? Uzak tutmanın en önemli yolu spordur. Bir takım kurulmasına ön ayak olur elinizden geldiğince maddi manevi destek verin çevrenizdeki çocukları bu takımlara gönderin. Üniversiteye göndermekten daha hayırlıdır, kimse kızmasın Mühendis olmuş bir müpteladansa, lise mezunu sağlıklı bir bireydir.

Kırıkkale Belediyesi, Balışeyh Belediyesi, Bahşili Belediyesi, Çelebi Belediyesi, Keskin Belediyesi takımı olmayan belediyeler. Amatör Kulüplere Para harcama yetkileri de var. Sayın Valimiz ve Milletvekillerimiz ön ayak olsa 5 takım hazır. Spor İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Müftülük, SGK, İŞKUR, Adliye, Baro, Kırıkkale Üniversitesi, Enerji-SA, Türk Telekom, Sağlık İl Müdürlüğü, DSİ, Karayolları, TÜPRAŞ, Valimiz ve Milletvekillerimiz istese birer takım kurmazlar mı? Yıllık yalnızca 30.000 lira böylesine önemli bir işe ayıramazlar mı? Hatta Liselerimiz, Hastanelerimiz, Bankalarımız, Kulübü olmayan Sendikalarımız bu işe çekilemez mi?

Hayal görüyorum değil mi? Adında spor ve gençlik olan ve gayesi gençleri kötülüklerden koruyup, spora kazandırmak olan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün bile bir spor kulübü yokken, kasasında binlerce lira parası olan BARO neden takım kursun değil mi? Yada gençleri eğitip devletimize hayırlı bir birey olarak kazandırmakla yükümlü Kırıkkale Üniversitesi, uyuşturucu tüketiminin en çok üniversite çağında olduğunu düşünüp, ağrısız başını neden ağrıtsın değil mi?

Sayın Emniyet Müdürüm, en çok sizden umutluyum. Uyuşturucuya karşı hassasiyetinizi ve mücadelenizi görüyoruz. Eski Polis Gücünü yeniden kurmanızı bekliyoruz. 3.000 çocuğun uyuşturucudan uzak tutulmasını, 3-5 torbacı yakalamaktan çok daha değerli olduğunu düşünüyoruz.

Sayın Müftüm! Allah Aşkına, sadece dua okuyarak gençlerimizi uyuşturucudan uzak tutmaya çalışmayalım. Takım kurun zahmetli geliyorsa, takımların genç sporcularına yeşil sahalarda Din Kültürü Eğitimi verin. Çocukların Bara, Diskoya gitmemesi için Camilere gelmesi gerektiğini unutmayın. Onlar Camilere gelmiyorsa, sizler onlara gidin. Haşa işinizi öğretmiyorum Allah için bir şey istiyorum!

Rektör Bey! Binlerce Lira bütçeniz var. Bu bütçe ile kapı yenilemeye uğraşmayın. BESYÖ var, Antrenör Hocalar var, Sporcu var, Stadınız var. Bir tek kulüp kurup, birde forma alacaksınız. Bu kadar erinmeyin, gelin şehrin çocukları için bir şeyler deneyin…

Zafer Caddesi, Hürriyet Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Menderes Caddesi ve Ankara Caddesi esnafları abilerim. Her biriniz kendi caddenizde birleşseniz, aylık sadece bir sigara parası olan 20’şer lira verseniz vallahi cami yapmış kadar sevaba girersiniz.

Şehrimizin tüm spor adamlarına, taraftarlarına, kulüplerine, sporcularına ve idarecilerine sesleniyorum. ASKF ilk adımı attı!

Gelin bir akım başlatalım.

20 takım kuralım.

3.000 genci yeşil sahalara çekelim.

Madde Bağımlısı Adaylığından, Futbolcu Adaylığına yükseltelim…


2017-08-01 13:51:04