MKE KIRIKKALESPOR´A

Kırıkkale’de, Kırıkkale’den daha eski olanlar vardır.

Mesela MKE Fabrikaları, mesela Fikret Karabudak Stadyumu, mesela MKE Kırıkkalespor…

Bursa, Eskişehir, Trabzon gibi şehirler kendisini futbol şehri olarak tanıtır.

Oysa hepsinden daha eski ve daha güçlü futbol kültürüne ve tarihine sahip olan şehir Kırıkkale’dir.

1930’lu yıllarda bu topraklara MKE Askeri Fabrikaları kurulur. Her fabrika kendi takımı kurar ve fabrikalar arası turnuvalar yapılır.

Futbol MKE Askeri Fabrikalarında öylesine tutkulu hale gelmiştir ki dönemin MKE Askeri Fabrikalar Genel Müdürü Fikret Karabudak Paşa Stadyum yapılmasını emreder.

Stadyum derken aklınıza o ihtişamlı statlar gelmesin. Stadın ilk zemini kömür cürufunun üzerine ince ırmak kumuydu.

Fabrikalar arası maçlarda dönemin en önemli futbolcuları da forma terletmiş, Fikret Karabudak Stadının zemininde koşmuştur. O dönem MKE Silah Fabrikalarında askerlik görevini yapan Galatasaraylı Sarı Naci, Beşiktaşlı Kaleci Ethem, Vefalı Arap Lütfü bunlardan yalnızca bir kaçıdır.

1950 yılında MKE Fabrikalarının sivilleşmesi MKE Kurumu olması ile birlikte birçok fabrika takımı fes olur. Yalnızca Mühimmat Fabrikasının takımı Kırıkkale Gücü ve Çelik Fabrikasının takımı Çelik Hadde takımları kalır. Bu takımlar Ankara Amatör kümede mücadele ederler.

1957 yılında MKEK Bölge Müdürlüğü İnşaat Kısım Müdürü Avni Gürsel Bey, Kırıkkale’de 3. Bir takım kurar. Avni Gürsel Bey daha önceden yöneticilik yaptığı Mersin İdman Yurdundan esinlenerek kurduğu takımın adı Kırıkkale İdman Yurdu, renkleri de tıpkı Mersin İdman Yurdu gibi Kırmızı ve Lacivertti…

Kırıkkale İdman Yurdu lige katıldığı 1958-1959 sezonundan itibaren 4 sene üst üste küme atlayarak Ankara 1. Amatör Kümeye yükselir. Ankara Amatör takımları arasında ün yapan ve sahasında hiç yenilmeyen Ankara Muhafız Gücünü deplasmanda yenen tek takım unvanını alır.

O zamanlar Amatör Küme şampiyonları Profesyonel Lige alınmazlardı. Federasyon lige aldığı takımları kendisi belirlerdi. Ulaşım, maddi imkansızlıklar gibi nedenlerden dolayı Profesyonel ligler bir türlü tüm ülkeye yayılamamıştı. 1967 yılında federasyon bu alanda çalışmalar yürüttü. Trabzonspor, Bursaspor, Kırıkkale İdman Yurdu lige alınan yeni takımlardı. Kırıkkale İdman Yurdu artık profesyonel bir takım ve Kırıkkale’nin en değerli temsilcisiydi.

Profesyonel Lige katılımla birlikte Kulüp Federasyon tarafından tescil ediliyor ve resmi ilk kulüp Başkanı Yılmaz Akcan oluyordu. Akçan Kırıkkale İdman Yurdunun profesyonel lige alınması için gece gündüz çalışmış ve sonunda başarmıştı.

Ancak bir sorun vardı! Bakalım size ne kadar yakın gelecek bu sorun? Fikret Karabudak Stadı MKE Kurumlarına ait olduğu için kullanım hakları Kırıkkale Gücündeydi! Kırıkkale’nin tek profesyonel takımı statta kiracı pozisyonundaydı ve kulüp işleri bugün şeref tribünü olan beton tribünlerin altındaki odalardan yürütülüyordu. Bu amatörlük Profesyonel lige yakışmıyor İdman Yurdunun mücadele gücünü azaltıyordu. Kulüp yöneticileri Stadı olan Kırıkkale Gücüne defalarca birleşme teklif etse de bir türlü kabul görmüyorlardı.

Ancak bu sorun Kırıkkale’de sporun ilerlemesine ciddi oranda zarar veriyordu. Sonunda şehrin mülki amirleri devreye giriyor ve Kırıkkale Gücü ile İdman Yurdu birleşiyorlardı. 1968 Ocak ayında yapılan genel kurul birleşmeyi kapsıyor ve uzun uzun pazarlıklar yapılıyordu. En çok tartışma konusu da renkler üzerine yapılıyor ve Kırıkkale Gücü yöneticileri Kırmızı Lacivertin Mersine özgü olduğunu savunuyorlar ve takımın renklerinin Lacivert Beyaz olması yönünde direniyorlardı. Tam birleşme sonuçsuz kalacaktı ki mülki amirler yeniden devreye giriyor ve orta yolu buluyorlardı.  Buna göre Lacivert Beyazlı Kırıkkale Gücü ile Kırmızı Lacivertli İdman Yurdunun ortak rengi Lacivert ortaya konuluyor ve bir tarafına Kırıkkale Gücünün Beyazı bir tarafına İdman Yurdunun Kırmızısı konuluyordu. İşte bu renk seçimi ile Türkiye’nin ilk 3 renkli takımı ortaya çıkıyordu! Ne kadar onurlu birleşme değil mi? Herkes gönül verdiği rengin kavgasını veriyor, kimse rantın mücadelesinde girmiyordu. Hoş o zaman futbolda rant yok ama olsa da o yöneticiler aynı kavgayı verirdi!

1967-1968 sezonunda 3. Lige alınan Kırıkkalespor 1973-1974 sezonuna kadar hep şampiyonluğa oynar. Ancak hep son maçlarda şampiyonluk kaçırılır. Tabi bunun en büyük nedeni olarak, Kırıkkalespor’un hep doğu gurubuna alınması ve Kırıkkale’nin doğu şehirlerinde sevilmediği söylenir. Fikret Karabudak stadı doğu takımları için Cehenneme dönerken deplasmanlarda Kırıkkale için özel hazırlık yapılırdı! 1973-1974 sezonunda federasyon Kırıkkalespor’u sık sık yaşanan olaylar nedeni ile İstanbul-Ege gurubuna alır. O sezon çıkış sezonudur. Teknik Direktörlüğe Turan Ağalday getirilir ve güçlü bir takım kurulur. 22 takımlı ligde Kırıkkalespor bitime 3 hafta kala şampiyonluğunu ilan eder ve 2. lige yükselir.

Kırıkkalespor kurulduğu daha doğrusu Profesyonel Liglere katıldığı 1967-1968 sezonundan 2. Lige çıktığı 1974-1975 sezonuna kadar tam 8 yıl boyunca sahasında hiç yenilgi yüzü görmemşti. Sahasında 8 yıl yenilmeyen tek takım halen Kırıkkalespordur! Kırıkkalespor sahasında ilk yenilgisini 2. Lige çıktığı ilk sezon olan 1974-1975 sezonunda Eskişehir Demirspordan alır. Eskişehir takımı Karabudak’ta Kırıkkalespor’u 1-0 yener ve Eskişehir-Kırıkkale ezeli rekabeti bu maçla ortaya çıkar. Kırıkkalespor 2 lige çıktığı ilk sezonda şampiyonluğa oynamış ancak Mersin İdman Yurdu ile girdiği yarışta, Mersin İdman Yurdu ile karşılaştığı maçta çıkan olaylar nedeni ile maç yarım kalmıştı. Federasyon bu maçta temsilcimizi hükmen mağlup sayıyor ve bu Kırıkkalespor’un şampiyonluğuna engel oluyordu. Bu maçla birlikte Mersin takımı lige çıkarken Kırıkkalespor 2. Ligde kalır.

Ancak yılmayan Kırıkkalespor bir sezon sonra teknik direktör olarak Suat Mamat ile anlaşır ve kadrosunu güçlendirerek lige başlar. Ali Rıza Öztürk Başkanlığında Ali Koç Uzel Genel Kaptanlığında Kırıkkalespor 2. Lige çıktıktan sonraki 2. Sezonunda şampiyon olur ve günümüzde adı süper lig olan 1. Lige çıkan ilk ilçe takımı olur. Bu başarıyı yıllar sonra Akhisar Takımı ve ardından geçtiğimiz sezon Alanyaspor tekrarlar.

Lige çıktığımız ilk sezonda maddi imkansızlıklar ve rant yarışları ile takım tekrar düşer. MKE Kırıkkalespor bu çıkışların ardından başlayan düşüşlerde bir türlü belini doğrultamaz. Renk kavgalarının yerini rant kavgaları alır. Dönem dönem saman alevi misali çıkışlar yakalansa da devamı gelmez. Kulüp borç batağına girer, Bölgesel Amatör lige kadar düşer hatta birleşme (bana göre ortaklık) sezonunda amatör kümeye düşer. Geçen sezon onca kavganın arasında maddi imkânsızlıklara rağmen ve çok kötü bütçeye rağmen MKE Kırıkkalespor ligde kalmayı başardı. Türk Metal’inde küme düşmesi ile beraber Bölgesel Amatör Ligde iki takımla mücadele edeceğiz.

Bana göre bu sezon Kırıkkale Futbol tarihinin en zorlu, en karmaşık duygularının yaşanacağı bir sezon olacak. Bir tarafta maddi sıkıntısı olmayan ancak tesis, kulüp ve stat problemi olan ve bu yokluklardan dolayı şehirden kopuk, maddi varlıktan dolayı da yerli futbolcudan yoksun (3 yerli) bir takım. Diğer yanda Kulübü, Tesisi, Stadı olan ancak maddi imkansızlıktan dolayı mecbur yerli, genç, tecrübesiz veya yaşlı futbolcularla mücadele edecek bir takım. Futbolda önemli olan pahalı yada teknik olarak kaliteli futbolcu topluluğuna sahip olmak değil bence önemli olan takım olabilmektir. Nihat Baran’ın özgür bırakılması halinde Türk Metal’in takım olgusunu yakalayacağını tahmin ediyorum ancak yakalayamazsa şampiyonluğun zor olacağını düşünüyorum.

Gelelim Demir Ele...

Mustafa Demirel, MKE Kırıkkalespor Başkanı oldu. Tufan Kızıltan’ın istifası ile yönetim kurulu Mustafa Demirel’i MKE Kırıkkalespor Başkanlığına getirdi.

Mustafa Demirel, Kırıkkale’nin en eski Kırıkkalesporlularındandır. Birleşme sırasında bile benim takımım MKE Kırıkkalespor borcu da olsa, parası da yoksa, küme de düşse ben takımımı tutarım diyerek karşı çıkan bir isimdir. Diğer takımı da desteklerim ama MKE Kırıkkalespor benim kimliğim diyen kişilerdendir. İyi gün taraftarı değil kötü gün taraftarıdır. Yabancı severliği bırakıp yerli, şehri bilen, şehrin dengesi olan isimlere sahip çıkmalıyız, en azından şans tanımalıyız. Benim Mustafa Demirel’den bir isteğim var. Soyadı gibi Demir bir El olmak istiyorsa MKE Kırıkkalespor’un geçmiş dönemlerini inceletmek için müfettiş çağırsın. Kırıkkalespor’a harami olanların Kırıkkale’den neler çaldıklarını ortaya çıkartsın. Bu sayede borç yükü fazlası ile azalacak ve Kırıkkalespor’u batağa sürükleyenlerden ciddi tazminat alınabilecektir. Futbolcu borçları bu tazminatlarla anlaşma yolu ile ödenebilir ve borçsuz bir MKE Kırıkkalespor ortaya çıkar. İşte Efsane o zaman yeniden doğar, işte Mustafa Demirel o zaman kahraman olur!

Demirel’den bir isteğim daha var. Bu bir köşe yazarı veya medya mensubu olarak değil taraftar olarak dile getirmek istediğim bir istek…

MKE Kırıkkalespor’un maddi sorunlarını biliyoruz. Eldeki imkânların da kısıtlı olduğunun farkındayız. Belediyelerden, Kurumlardan, Esnaflardan destek görmediğinin farkındayız. Bunun için sportif anlamda şapkadan tavşan çıkartmanı beklemiyoruz. Şampiyon olan kadrodan hala kulüp bulamayan tecrübeli futbolcular halen boştalar. Bu futbolculardan bir kaçını “FEDA! Bekleyerek ve olan kaynakları onlar için kullanarak MKE Kırıkkalespor’a kazandırın. Bu tecrübeli futbolcuların yanına, Kırıkkale Alt Liglerinde forma giyen, alt takım kategorilerinde 17-23 yaş arası futbolcuları alın. Böylelikle genç ve tecrübeli bir ekibi harmanlamış olursunuz. Bakarsınız forma verdiğiniz gençlerden bir tanesi yıldızını parlatır, son zamanlarda durma noktasına gelen alt yapılarımız için yeniden bir ümit doğan. Geçen sezon Bülent Topuzoğlu’nun şans verdiği Buğra’yı kazandık, bu sezon Gezgin’ler, Efe’ler, Furkan’lar, Mert’ler umudumuz olsunlar. Ben hepsine kefilim, alt yapı maçlarını izleyen herkes kefil olacaktır. Bir Altınordu modeli varken Ufuk’lardan, Bashkim’lerden medet ummayalım.

Sayın Demirel, sizden kimse şampiyonluk beklemiyor, gelin başarı çıtanızı alt yapı olarak koyun. İlerde ben başkan olduğumda şuan 1. Ligde oynayan x futbolcuyu ilk ben oynattım deyin. Bence alınacak kupalardan daha değerli bir verim olur.

 


2017-07-30 13:49:21

1 TL´ye Milli Piyango bileti

2019-12-12 13:29:24

1 TL´ye Milli Piyango bileti...

Keskin için çalışmaya hazırız

2019-11-19 11:43:52

Keskin için çalışmaya hazırız...

Hepimiz sahada olacağız

2019-04-30 12:43:05

Hepimiz sahada olacağız...

Kadınlar bir toplumun temel taşıdır

2019-03-08 11:34:04

Kadınlar bir toplumun temel taşıdır...

Yüzme grup müsabakaları sona erdi

2019-03-06 13:36:06

Yüzme grup müsabakaları sona erdi...

Devlet vergiler ile ayakta durur

2019-02-28 12:46:31

Devlet vergiler ile ayakta durur...

Balışeyh?e köylü pazarı açılıyor

2019-02-07 12:05:11

Balışeyh?e köylü pazarı açılıyor...

NEDEN İYİ PARTİ?

2019-01-17 13:34:28

NEDEN İYİ PARTİ?...